Pierwsze zabiegi w sadzie

20 marzec 2015
(0 Głosów)
Autor 

Drzewa są najbardziej podatne na infekcje patogenami wywołującymi choroby kory i drewna wczesną wiosną, po cięciu sadów oraz jesienią po zbiorach owoców i w trakcie opadania liści. Należy pamiętać, że świeże rany są najbardziej wrażliwe na zakażenie. W trakcie sezonu, w wyższej temperaturze powietrza świeże rany szybko się goją,

Fot.Zrakowacenie-na-jablonia ich podatność na infekcje trwa przez około od 1 do 2 tygodni. Gdy jest chłodno proces gojenia jest znacznie wydłużony, tym samym tkanki dłużej podatne są na infekcje.

Najgroźniejszym patogenem powodującym zrakowacenia na pniach, konarach, gałęziach, a nawet jednorocznych pędach jest Neonectria galligena. Grzyb rozwija się w miejscach zranienia i tkankach przyrannych, prowadząc do ich zniszczenia. Rany rakowe rozwijają się nawet przez kilka lat, powiększając stopniowo swój zasięg. W czasie wegetacji zakażeń dokonują zarodniki konidialne. Zarodniki workowe, powodujące wiosenne infekcje pierwotne bardzo łatwo, szybko i na znaczne odległości rozprzestrzeniają się zarówno z wodą, jak i z prądami powietrza. Obecność patogenu na plantacji lub bliskość zainfekowanych upraw istotnie zwiększają ryzyko zakażenia roślin (szczególnie po cięciu). Innym groźnym patogenem są grzyby z rodzaju Pezicula, sprawcy zgorzeli kory. Po wiosennych infekcjach na korze powstają nekrozy, kora zmienia barwę na jasnobrunatną, tworzą się na niej spękania oraz ciemne owocniki stadium konidialnego. Choroba prowadzi nawet do obumierania kory.

Topsin M 500 SC to wszechstronny, wyjątkowo skuteczny fungicyd zabezpieczający rośliny przed chorobami kory i drewna. Fungicyd, którego substancją aktywną jest tiofanat metylowy (z grupy związków benzimidazolowych) wykazuje działanie systemiczne; stosowany jest zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczającego. Aplikowany przed infekcją zapobiega wnikaniu strzępek infekcyjnych do tkanek, z kolei stosowany interwencyjnie, dzięki układowemu działaniu w roślinie niszczy patogeny już obecne w tkankach, także w miejscach na które nie został naniesiony.

Fot.-Topsin-M-500-SC-1-l

Topsin M 500 SC może być aplikowany w niższych temperaturach i stosowany już do pierwszych zabiegów, w okresie bezlistnym, po wiosennym formowaniu koron drzew. Środek działa w roślinie niezależne od temperatury, cechuje go także odporność na zmywanie przez deszcz Ponadto środek jest bezpieczny dla owadów, zarówno pożytecznych jak i zapylających, charakteryzuje się brakiem prewencji dla pszczół. Należy go użyć w zalecanej dla jednorazowego zastosowania dawce wynoszącej 1,5 l/ha. Warto zauważyć, że Topsin M 500 SC to fungicyd o najszerszym zakresie stosowania na krajowym rynku tego typu środków, łączna liczba zastosowań do zwalczania wielu chorób w uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i leśnych przekracza 130.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…