Liczba szkodników na polach powiększa się

28 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Plantacja rzepakyu porazona przez mszyce kapuścianą Fot. PROCAM

Do szkodników glebowych (rolnice, łokaś garbatek, drutowce, pędraki,  krocionóg piaskowy, stonoga murowa, śmietka kapuściana) w tych przekropnych i ciepłych okolicznościach przyrody dołączają patogeny. Nasilają się one na szczególnie wcześnie sianych pszenicach i jęczmieniu.

- Na wykonanych zdjęciach widoczne są już rozwinięte grzybnie, zarówno rdzy jęczmienia, rdzy żółtej czy mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz plamistości siatkowej jęczmienia. Jeżeli obecna pogoda wciąż będzie się utrzymywać to musimy mieć na uwadze jesienne zabiegi fungicydowe – informują doradcy PROCAM.

Mączniak prawdziwy oraz rdza 1

                                                                                                                                 MĄCZNIAK PRAWDZIWY ORAZ RDZA

Nie zapominajmy o ciągłym rozwoju oraz żerowaniu pluskwiaków/mszyc, ale także skoczków, które to należą do wektorów wirusów zarówno na zbożach, jak i na rzepaku. Na zbożach obserwujemy przeloty mszyc, wędrują one z kukurydzy oraz traw na oziminy. Na rzepaku występują dosyć silne naloty mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej oraz żerowanie mszycy kapuścianej. Pogoda sprzyja zarówno infekcji szarej pleśni, jak i suchej zgnilizny rzepaku. Na zakończenie fitosanitarnej wyliczanki na rzepaku sygnalizujemy o ponadprzeciętnym porażeniu przez kiłę kapustnych, która będzie znacznie rzutowała na przezimowanie rzepaku.

 

SUCHA ZGNILIZNA

                                              SUCHA ZGNILIZNA KAPUSTNYCH EFEKT ŻÓŁKNIĘCIA LIŚCI I MOŻLIWOŚĆI JESIENNEJ INFEKCJI SZYI KORZENIOWEJ JESIENIĄ

 

Ziemniak schodzący do magazynów czy kopców narażony jest na wszelkiego rodzaju zgnilizny, od suchej zgnilizny do mokrej zgnilizny, a także zarazy ziemniaka. Na zdjęciach przedstawiamy porażenie bulw przez trudnego do zwalczania wirusa Y, który eliminuje bulwę jako sadzeniaka w kolejnym roku. Stonka ziemniaczana znajduje się poniżej 0,7 m, co może wskazywać na zimę ciężką i mroźną.

 

przenawozenie

                                                                                                                                  PRZENAWOŻENIE ORAZ WIRUSY NA BULWACH ZIEMNIAKA


Doradcy bacznie obserwujący ogrody, zwracają uwagę na zbiór warzyw i owoców, gdzie na poszczególnych owocach możemy identyfikować patogeny, jak i żery szkodników. Ten rok to duże porażenie przez parcha jabłoni oraz owocówkę jabłkóweczkę. Prawie na wszystkich drzewach i krzewach, zarówno owocowych jak i ozdobnych, występuje porażenie przez mszyce, opuchlaki, jak i ogrodnicę niszczylistkę. Warzywa to wszelkiego rodzaju rdze, plamistości tj. septoriozy, ryzoktoniozy, alternariozy, a także mączniak prawdziwy. Na roślinach kapustowatych natomiast mączlik warzywny i gąsienice bielinka oraz tantnisia krzyżowiaczka.

Pamiętajmy szczególnie o iglakach, czyli o zagrożeniu przez czerwce (miseczniki, tarczniki, wełnowce, skorupiki), mszyce, a szczególnie mszycy świerkowej zielonej oraz wszelkiego rodzaju ochojnikach. Pamiętajmy, nie każde nagłe gubienie igieł naszych iglaków jest czymś niebezpiecznym, jest to po prostu pora naturalnej wymiany igliwia.

 

MISECZNIK CISOWY

                                                                                                                                  MISECZNIK CISOWY

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…