Pasjonaci topinamburu odwiedzili gospodarstwo Szymona Płusy

09 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
Pan Szymon Płusa podkreśla, że topinambur jest warzywem, które może wpływać na ograniczanie chorób cywilizacyjnych Fot. Szymon Płusa

Pan Szymon Płusa jest właścicielem gospodarstwa ekologicznego, w którym uprawia m.in. topinambur. Gospodarstwo znanego rolnika odwiedziła Grażyna Tarasińska z Zagrody edukacyjnej  Wieś.Co, ze Skarżyska Kamiennej ze swoją ekipą pasjonatów tej niezwykłej rośliny.

Nieznane właściwości topinamburu
Pan Szymon Płusa podkreśla, że topinambur jest warzywem, które może wpływać na ograniczanie chorób cywilizacyjnych, a to w połączeniu z oryginalnym smakiem może zapewnić mu triumfalny powrót na stoły świadomych konsumentów. Topinambur jest warzywem o bardzo bogatej zawartości składników odżywczych.  


- Żywym przykładem skuteczności rośliny, w zwalczaniu cukrzycy, są mieszkańcy Przedkaukazia. Tam w dolinie rzeki na Kubaniu, topinambur uprawiany jest od ponad 100 lat. Okazało się, że wśród miejscowej ludności nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, a teraz nie ma tam pandemii – informuje Szymon Płusa.

 

Topinambur źródłem krzemu i zdrowia!
Topinambur zawiera duże ilości krzemionki, dzięki której pomaga nam w zachowaniu pięknych włosów, skóry i paznokci. Ba! poprzez krzem - który jest tak ważny w naszej diecie, ale często zapominamy o jego uzupełnianiu - zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, a duża zawartość błonnika wspiera nas odchudzaniu.  Polski żeń-szeń, dzięki zawartości cennych składników takich jak witamina C i witaminy z grupy B oraz minerałów (wspomnianego już krzemu, żelaza, potasu, fosforu i miedzi) wzmacnia również układ odpornościowy, pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia, regeneruje tkanki w układzie kostno-stawowym.

- Ta niepozorna bulwa zawiera inulinę, która w procesie hydrolizy w organizmie człowieka zamienia się w fruktozę, mogą ją bezpiecznie spożywać chorzy na cukrzycę. Jego spożycie w trakcie leczenia jest wręcz nakazywane. Trzeba dodać, iż roślina ta pięknie kwitnie i jest miododajna, z części nadziemnej można zrobić pelet, a bulwy można  spożywać na surowo - pieczone, gotowane, kiszone w zalewie słodko winnej i inne. Ja również robię kawę z topinamburu, która dostarcza wszystkich cennych składników odżywczych, z których słynie topinambur – kontynuuje Szymon Płusa.

 

Jak zaczęła się przygoda z topinamburem?
Przygoda z topinamburem Pani Grażyny Tarasińskiej z Zagrody Wieś.Co rozpoczęła się podczas szkolenia kulinarnego w Krakowie. Instruktor, chef kuchni bardzo dobrej restauracji we Francji, powrócił do kraju i prezentował swój kunszt kulinarny podczas warsztatów.
- Wtedy pierwszy raz spróbowałam pieczonego w piekarniku topinamburu, który zaskoczył mnie nieziemskim smakiem. Nigdy wcześniej nie jadłam tej rośliny. Upieczenie  topinamburu  w piekarniku  to żadna sztuka, natomiast przyrządzenie z niego puree oraz podanie z sosem Madera i piersią z kurczaka, przygotowaną  metodą  sous-vide, to już sztuka kulinarna rodem z restauracji z gwiazdkami Michelin - tłumaczy Pani Grażyna Tarasińska, Zagroda Wieś.Co, Skarżysko Kamienna.


W nowoczesnych restauracjach, znanych z  bardzo wysokiego  poziomu  sztuki kulinarnej, przygotowuje się dania z topinamburu. To cudowne i zdrowe warzywo, które możemy spożywać od jesieni do wiosny, ponieważ nie traci swoich właściwości zdrowotnych   i smakowych. Jeżeli ktoś usłyszy o topinamburze i pozna jego walory smakowe, będzie poszukiwał tej rośliny obok swojego miejsca zamieszkania i będzie mógł się cieszyć jego smakiem przez całą zimę.

- Ja znalazłam takie miejsce. Gospodarstwo Ekologiczne,  w którym uprawiany jest topinambur, należy do Pan Szymona Plusy, pasjonata umiejącego patrzeć w przyszłość. Gospodarstwo otrzymało wiele certyfikatów i wyróżnień za uprawę topinamburu - 5 ha to nie mało jak na początek. Bardzo dobra jakość warzywa uprawianego w gospodarstwie sprawia, że coraz więcej klientów Zagrody Wieś.Co, której jestem właścicielem, jest zainteresowanych skosztowaniem tego  starego/nowego warzywa, bo przecież historia jego uprawy sięga XVII wieku. Warto zgłębić temat uprawy topinamburu i zachęcić gospodynie domowe do tworzenia z niego potraw na miarę restauracji z gwiazdką Michelina – dodaje Grażyna Tarasińska.
                   

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…