Pomoc covidowa również dla hodowców prowadzących cykl otwarty

04 grudzień 2020
(1 Głos)
Autor 
Konferencja prasowa dot. wsparcia dla producentów świń Fot. MRiRW

Minister rolnictwa potwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej, że pomocą finansową w ramach kryzysu COVID-19 zostaną objęci także producenci prowadzący hodowlę w cyklu otwartym. 

– Uznałem, że wyłączenie ze wsparcia rolników, którzy produkują świnie w cyklu otwartym, było niesprawiedliwe – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Podstawowym kryterium wyboru sektorów rolnych objętych pomocą była wysokość poniesionych przez nie strat w odniesieniu do możliwości budżetowych. I tak zdecydowano o natychmiastowym wsparciu sektorów: bydła mięsnego, bydła mlecznego, trzody chlewnej przy produkcji w cyklu zamkniętym, owiec, kóz, indyków rzeźnych, gęsi rzeźnych, brojlerów, jaj wylęgowych do produkcji piskląt kurzych typu brojler i kwiatów ciętych oraz roślin ozdobnych w produkcji pod ogrzewanymi osłonami.

 

Pomoc należy się wszystkim producentom
Niestety w odniesieniu do hodowli świń uznano, że w przypadku gospodarstw prowadzących produkcję przede wszystkim w  cyklu zamkniętym istnieje większe ryzyko trwałego wycofywania się z produkcji, co w konsekwencji rodzi poważne skutki dla zachowania krajowej produkcji świń.

–  Po przeanalizowaniu wielu czynników, w tym również opinii płynących od producentów, uznaliśmy tę decyzję jako niesprawiedliwą wobec tych gospodarstw, które prowadzą produkcję w cyklu otwartym. Podpisane wczoraj przez pana premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie umożliwia pomoc również tym gospodarstwom – poinformował minister Grzegorz Puda.

 

Zasady udzielania pomocy
– Wnioski należy składać do 20 grudnia br., w biurach powiatowych Agencji. Pomoc będzie przysługiwała tym producentom trzody chlewnej, którzy w okresie od 1 marca br. do 15 lipca br. utrzymywali średnio dziennie co najmniej 21 świń – powiedziała wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Renata Mantur.

 

Pomoc będzie wypłacana w  formie ryczałtu na gospodarstwo rolne, w podziale na trzy grupy w zależności od ilości utrzymywanych świń:
1) 4 500 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie co najmniej 21 świń i nie więcej niż 50 świń,
2) 14 900 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 50 świń i nie więcej niż 200 świń,
3) 23 800 – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 200 świń.

Wsparcie będzie wypłacane r\hodowcom w I kwartale 2021 roku.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…