Wola współpracy i świadomość liderów sektora owoców i warzyw

26 maj 2021
(0 Głosów)
Autor 
CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora

W ramach projektu CORE TEAM połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Przedstawiciele wielu środowisk, produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

CORE TEAM to forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych, doradztwa i nauki.

Celem jest opracowanie planu rozwoju sektora. Założeniem jest współpraca osób nastawionych prorozwojowo i chęć wspólnej realizacji uzgodnionego portfela inicjatyw.

 

Praktyczne zadania to: identyfikacja wyzwań produkcji i przetwórstwa określenie obszarów współpracy, lobbingu i sposobu ukierunkowania zasobów naukowych określenie planu wdrożenia i wskazanie wśród wybranych inicjatyw projektów priorytetowych określenie listy obszarów kwalifikujących się do analiz, pogłębienia, zatrudnienia zewnętrznych ekspertów czy np. benchmarkingu możliwych rozwiązań budowa wizerunku sektora wśród jego interesariuszy i promocja kultury strategicznej.

 

 

Udowadniamy, że można

 

- Myśląc o przyszłości polskiego ogrodnictwa pamiętamy o fundamentach i patrzymy w przyszłość. Zgromadziliśmy przy jednym stole ludzi, którzy mają różne doświadczenia i patrzą z różnej perspektywy. To jest wielka wartość, zebraliśmy się i rozmawiamy. Jest otwartość i wola współpracy, co jest unikalne w polskich warunkach. Powinniśmy się z tego cieszyć, jak widać można – mówi dr Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia AgroEkoton.

- Świat dynamicznie się zmienia. Mamy gigantyczne osiągnięcia, ale teraz musimy się dostosować do nowych realiów. Te zmieniające się oczekiwania konsumentów, to czego oczekują dystrybutorzy, musimy mieć koncepcję rozwoju na minimum pięć, dziesięć lat. Polskie rolnictwo to jest dwadzieścia parę procent PKB. To jest jeden z motorów napędowych dla polskiego eksportu, i to są atuty, które już mamy, ale powinniśmy pracować nad tym żeby nie stracić swojej pozycji i poprawiać się w wielu elementach – dodaje Korzeniowski.

 

 

Jako sektor musimy myśleć długofalowo

 

  • Obecnie w sektorze owoców jagodowych wygląda to tak, iż producenci kalkulują na bieżąco i na podstawie zysków, jeśli się pojawią, planują kolejny rok. I tutaj już jest problem. Aby zaplanować dobrze produkcję nie możemy w danym roku myśleć o roku kolejnym. Musimy tu myśleć przynajmniej dwa, trzy lata do przodu, jeżeli myślimy tylko o materiale nasadzeniowym. Ale tu trzeba myśleć o produkcie jaki finalnie sprzedamy. Potrzebne jest więc planowanie minimum dwuletnie jeżeli mówimy o zaopatrzeniu się w pracowników, minimum 3-letnie jeżeli mówimy o systemie produkcji i minimum 5-letnie, jeżeli mówimy o odmianach. Jeżeli mówimy o całym sektorze, niewątpliwie powinno się myśleć w jeszcze dłuższej perspektywie. Nie wiem czy to jest 10 czy 15 lat, ale wydaje się, że okres 10-letni to jest takie minimum, które musimy przyjąć - mówi Krzysztof Żabówka, Dyrektor Zarządzający Daifressh Berry.

 

 

Polska ma szanse uczestniczyć w technologicznym wyścigu

 

- Myśląc o przyszłości nie możemy pominąć, tego, co świat w tej chwili już dostrzega, czyli nowe technologie. Cyfryzacja to takie magiczne słowo, ale to jest coś, co już jest u bram produkcji ogrodniczej. Często już polscy ogrodnicy stosują te elementy, chociażby cyfrowe systemy wspomagania decyzji, czy rozpoznawania różnych problemów na plantacjach, to się już dzieje. Funkcjonują systemy satelitarne. To teraz jest już kwestia skali, czy my będziemy w stanie korzystać z tych technologii? Polska ma szanse uczestniczyć w tym technologicznym wyścigu. Mamy świetnych naukowców, instytuty, które są często jednostkami niezwiązanymi blisko z rolnictwem. Przed nami szansa. Europejski zielony ład będzie sprzyjał łączeniu potencjału naukowo badawczego, z branż które do tej pory nie interesowały się rolnictwem. To może być synergia ważna dla rozwoju edukacji, badań i samej produkcji. I to może być jedno z kół zamachowych dla polskiej gospodarki – mówi dr Mirosław Korzeniowski.

 

Czytaj także >>  Sposób uprawy warzyw i owoców, a walory smakowe i odżywcze 

 

Projekt „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora” realizowany jest przez agencję strategiczną INSPIRE smarter branding dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy

Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA 

Polska Federacja Ziemniaka

Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek

Stowarzyszenia Plantatorów Mini Kiwi

Stowarzyszenie AgroEkoton

Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych

Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków

Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej

Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej

Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki

Stowarzyszenie Polski Ziemniak

Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami

Stowarzyszenie Sady Grójeckie

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych

UNIA OWOCOWA Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw

Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Fundacja Promocji Polskiej Borówki

oraz

AgroFresh Polska

Appolonia

EWA-BIS

Fruit-Group

Hortus Media

Korab Garden

La-Sad

LubApple

Plantpress

Spółdzielnia Ogrodnicza w Grójcu

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…