"Polskie zboża od gór, aż do morza"

31 październik 2022
(0 Głosów)
Autor 
Polskie zboża od gór, aż do morza fot. ZZCNMR

W 2022 roku organizacja nasza zrealizowała przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne pn.: „Polskie zboża, od gór aż do morza”. Głównymi założeniami działań była edukacja dzieci oraz młodzieży co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone dla uczestników pikników rodzinnych w miejscowościach: Marzęcice, Huta Szumy, Kołodzieje, Jabłonka Kościelna, Zwoleń oraz Jawor.

 

Nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży

 

Głównymi celami przedsięwzięcia były działania promujące spożycie przetworów zbożowych, poprzez zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zbóż, jego zalet, jakości i wartości wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie.

Chcieliśmy zobrazować uczestnikom jak ważną role odgrywają zboża i przetwory zbożowe w codziennej diecie, bowiem minimalna dzienna ilość pełnoziarnistych produktów zbożowych to ok. 90g w co najmniej 3.

Wśród zbóż możemy znaleźć bogactwo walorów odżywczych, a ponadto są one doskonałym źródłem wielu witamin, błonnika i energii.

Za cel obraliśmy zwiększenie zainteresowania zdrową i zbilansowaną dietą, w której produkty zbożowe z pełnego przemiału będące głównym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego powinny zajmować, zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia, ¼ talerza. 

Zwróciliśmy również uwagę na znaczenie spożywania produktów pełnoziarnistych i wskazaliśmy istotne różnice między produktami wyprodukowanymi z pełnego ziarna a ziarna rafinowanego.

 

Polskie zboża w diecie dzieci

 

Mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek polskich produktów zbożowych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów zostali zachęceni do spożywania i zakupu polskich pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi pomysłami na zastosowanie produktów zbożowych, a także z ideą spożywania polskich produktów zbożowych jako stałych pozycji w diecie każdego z nich.

 

zbozadomorza cnmr 

 

Aktywność fizyczna

 

Dzieci oraz młodzież uczestniczące w regionalnych piknikach wzięły czynny udział w grach, zabawach oraz konkursach tematycznych, które były prowadzone przez animatorów.

Przewidziane zostały aktywności indywidualne, jak również zespołowe, które pozwoliły na integrację grup. Po części aktywnej, uczestnicy wysłuchali prezentacji prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę oraz otrzymali publikacje opracowane przez dietetyka, zawierające kompendium wiedzy o zbożach i przetworach zbożowych.

 

Czy można wymarzyć sobie lepsze zorganizowanie czasu w produktywny i aktywny sposób podczas wakacji?

 

Po tematycznej prezentacji uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań oraz wzięli  udział w quizach, zagadkach logicznych i testach z wiedzy uzyskanej podczas realizacji przedsięwzięcia.

Po części merytorycznej każdego ze spotkań miała miejsce degustacja przetworów zbożowych, co znacznie podniosło atrakcyjność warsztatów i pomogło w utrwaleniu zdobytych informacji poprzez kojarzenie wiedzy z doznaniami smakowymi.

Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się, że dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe wcale nie musi być nudna. Na koniec każdego warsztatu uczestnicy otrzymali gadżety promujące akcję „Polskie zboża, od gór aż do morza”.

 

 Zadanie „Polskie zboża od gór, aż do morza” Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

 

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników
ZZCNMR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…