Uchwalona ustawa o ziemi

16 kwiecień 2016
(0 Głosów)
Autor 

Została uchwalona ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (14.04.2016r.) Przyjęcie ustawy stanowi realizację zapowiedzi wyrażonej w expose premier Beaty Szydło.

W ustawie uwzględniona została senacka poprawka, która zakłada, że nieruchomości rolne, o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara, nie będą  podlegały regulacjom określonym w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, co oznacza, że będą mogły być one w dowolny sposób nabywane przez osoby prawne, jak i fizyczne nie będące rolnikami indywidualnymi. Przyjęto także  poprawkę  dotyczącą  możliwości udziału w przetargach ograniczonych na nabycie nieruchomości rolnych, młodych rolników, którzy otrzymali pomoc z programów rozwoju obszarów wiejskich pod warunkiem uzyskania przez nich niezbędnych kwalifikacji zawodowych. Głównym celem ustawy jest realna ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem. Obowiązujące dotychczas przepisy regulujące zasady nabywania nieruchomości rolnych takiej ochrony nie zapewniały. Ustawa, zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP. Powinna wejść w życie 30 kwietnia br.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…