Gminy utworzą stołówki dla pszczół

20 lipiec 2017
(0 Głosów)
Autor 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkał się 19 lipca z przedstawicielami gmin, które przystąpiły­ do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom.

Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele organizacji pozarządowych i Polskiego Związku Pszczelarskiego. Ministrowi został przekazany manifest oraz raport podsumowujący przebieg prowadzonej akcji.

 

Sygnatariusze tej inicjatywy zobowiązali się przeciwdziałać wymieraniu pszczół. Do manifestu przystąpiły do tej pory 74 gminy. Organizatorzy przekonani są, że w kolejnych latach liczba samorządów, które poprą ideę manifestu, będzie rosła.

 

– Praca pszczół wpływa na zwiększenie ilości i jakości plonów wielu roślin np. rzepaku, jabłoni i owoców jagodowych. Potrzeby zapylania areałów rolnych są duże – powiedział podczas spotkania minister Jurgiel i dodał, że pomimo obserwowanych tendencji wzrostu liczby pni pszczelich, ilość tych owadów w Polsce jest niewystarczająca.

 

Minister poinformował, że na podstawie przepisów Wspólnej Polityki Rolnej opracowywane są trzyletnie krajowe programy wsparcia pszczelarstwa. W ramach tych programów wspierana jest głównie walka z warrozą, najgroźniejszą chorobą pszczół oraz odbudowa rodzin pszczelich. Wsparciem mogą być także objęte szkolenia pszczelarzy, analizy jakości miodu, zakup sprzętu pszczelarskiego czy przemieszczanie pszczół na pożytki.

 

Na środki programu pszczelarskiego składa się 50 proc. środków pochodzących z UE i 50 proc. środków krajowych. Od 2004 r. w ramach realizacji programów pszczelarskich, wypłacono łącznie 185 mln zł.

 

– Budżet, aktualnie realizowanego programu na lata 2016/2017–2018/2019, wynosi łącznie prawie 17,8 mln EURO – poinformował szef resortu rolnictwa i dodał, że wsparcie udzielane jest także w ramach PROW 2014-2020.

 

Gminy biorące udział w manifeście, zobowiązały się do stworzenia 1325 tzw. pszczelich stołówek. Zgodnie z wytycznymi, do których zobowiązują się samorządy, mają być to proste i tanie działania np. zakładanie miejsc przyjaznych pszczołom.

 

Źródło:minrol.gov.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…