Za wcześnie na mówienie o sukcesie w walce z ASF. Mogą to powiedzieć Czesi

12 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia

W Polsce jest za wcześnie na ogłaszanie sukcesu z powodu braku nowych ogniska ASF w stadach świń.  Nie pojawiły się one od września, ale nie wiemy co zadzieje się w sezonie letnim 20019 roku.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej informuje, że eksperci nie są wstanie wyjaśnić od czego zależy sezonowy spadek, a właściwie zanik pojawiania się ognisk ASF u świń. Ogniska ASF u świń nasilają się w okresie letnim, począwszy od maja. Sezon zimowy charakteryzuje się zwykle znikomą liczbą zachorowań u trzody chlewnej. Takie doświadczenia zebraliśmy z lat poprzednich i należy przypuszczać, że podobnie będzie w roku przyszłym.

O jakimś sukcesie będzie można powiedzieć, jeżeli znacząco spadnie liczba ognisk u świń w sezonie letnim w 2019 roku.

- Wszyscy wiemy co należy zrobić, aby zabezpieczyć się przed wirusem. Należy zredukować populację dzików do 0,1 szt./km2 oraz wprowadzić zasady bioasekuracji w każdym gospodarstwie utrzymującym świnie. Osiąganie tych celów nie przebiega jednak tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Należy przypuszczać, że rekreacyjne polowania myśliwych nie ograniczą populacji dzików do zakładanego poziomu – poinformował Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH .


Polska liderem w potwierdzonej ilości przypadków ASF u dzików

O sukcesie w zwalczeniu wirusa ASF na swoim terytorium mogą mówić Czesi. W Polsce wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików. Od początku roku potwierdzono 2302 przypadków. Łączna liczba przypadków od lutego 2014 roku wynosi 3190.

- Odnotowana liczba ognisk u świń oraz przypadków u dzików pozwalają wysnuć jednoznaczny wniosek, że nie możemy pochwalić się sukcesami. W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia. W Europie najwięcej przypadków ASF u dzików w 2018 potwierdzono w Polsce – skomentował Dargiewicz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…