Ceny w skupach są stabilne, ale bardzo niskie

07 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
W krajowych notowaniach ceny skupu świń przestały spadać Fot.zycierolnika.pl

W Polsce ceny skupu świń przestały spadać, ale są skandalicznie niskie. Producenci muszą dokładać do każdego sprzedanego tucznika. Tak źle nie było od kilku lat. Do końca roku sytuacja raczej się nie zmieni.

W porównaniu do tygodnia poprzedniego ceny tuczników w Europie zostały utrzymane na niskim poziomie.

- Sezonowe spadki widoczne są w na południu w Hiszpanii i Francji. Podaż żywca wieprzowego utrzymuje się na wysokim poziomie. Do tego dochodzą problemy z utrzymaniem mocy ubojowych i przetwórczych z powodu pandemii Covid-19 oraz problemy eksportowe Niemiec na rynki azjatyckie z powodu ASF. Jeden z dwóch zakwestionowanych przez Chiny duńskich zakładów mięsnych, gdzie wykryto u pracowników koronawirusa, uzyskał ponownie pozwolenie na eksport. Drugi zapewne uzyska podobną zgodę wkrótce. Belgia jako kraj wolny od wirusa ASF za kilka tygodni prawdopodobnie wznowi wysyłkę wieprzowiny do Chin, ale to tylko jest kropla w morzu potrzeb –  poinformował Aleksander Dargiewicz, Prezes Krajowego Związku Pracodawców –Producentów Trzody Chlewnej.

Nadwyżki na rynku Niemieckim
Okres świąteczny zawsze generuje wzrost popytu na wieprzowinę. Problemy eksportowe Niemiec powodują, że niemożliwe będzie zagospodarowanie nadprodukcji w tak krótkim okresie. Prawdopodobnie uporanie się z problemem może potrwać nawet do lutego 2021. Interwencja na unijnym rynku w postaci dopłat do prywatnego przechowalnictwa może być nieskuteczna, jeżeli zostanie wprowadzona zbyt późno.

- W dniu 2/12/2020 w notowaniach VEZG cena tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie sprzed tygodnia 1,19 €/kg (wbc) – dodał Aleksander Dargiewicz.

Czytaj również >> Czy na rynku trzody chlewnej może być jeszcze gorzej? Ceny są najniższe od kilku lat

 

Trudna sytuacja w krajowych skupach
W krajowych notowaniach ceny skupu świń przestały spadać.

- Jest to jednak żadne pocieszenie dla producentów świń, skoro do każdej sprzedanej sztuki trzeba dołożyć. Ceny skupu na wagę żywą ustabilizowały się na bardzo niskim poziomie 3,50 zł/kg, a za kilogram KL E rolnicy średnio mogą otrzymać 4,60 zł/ kg netto. Przypuszczamy, że do końca roku nie należy spodziewać się dużych zmian na rynku – skomentował Prezes Dargiewicz.

Dobrą wiadomością dla hodowców jest przyznanie wsparcia producentom utrzymującym trzodę w cyklu otwartym. Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać do 20 grudnia 2020 roku.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCh

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…