Rozmowy ministra rolnictwa z organizacjami rolniczymi

28 lipiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Minister Ardanowski przedstawia aktualne problemy w rolnictwie Fot. MRiRW

W środę 25.07.18r. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkal się z przedstawicielami organizacji rolniczych. Wśród poruszanych tematów były bieżące problemy takie jak: susza, ASF, kłopoty rynkowe, niestabilność rynków oraz ceny.

− Rolnicy nie mogą być cały czas najsłabszym ogniwem w łańcuchu „od pola do stołu”, „od producenta do konsumenta”. Jest potrzebna konstrukcja rynku, która sprawi, że rolnicy będą partnerami, a najlepiej współudziałowcami zakładów przetwórczych – mówił minister.

 

Rozmowy na temat aktualnych problemów w rolnictwie

Na spotkanie z ministrem Ardanowskim zostali zaproszeni przedstawiciele związków i organizacji rolniczych.

− Chciałbym, żeby sposoby komunikowania z rolnikami były bardzo drożne, sprawne, żeby nie było opóźnień w przedstawianiu stanowisk rolników – powiedział minister Ardanowski i zapowiedział kontynuację tego typu spotkań.

Podsumowując rozmowy szef resortu rolnictwa poinformował, że wśród poruszanych tematów były bieżące problemy takie jak: susza, ASF, kłopoty rynkowe, niestabilność rynków oraz ceny.

Dyskusja w znacznej mierze dotyczyła kwestii pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym i problemu współpracy rolników z przetwórcami. Minister Ardanowski podkreślił, że dobrze funkcjonujący rynek, to taki w którym nie mamy do czynienia z dominacją firm skupowych nad rolnikami. Aby rozwiązać ten problem rolnicy oczekują wprowadzenia umowy kontraktacyjnej. Minister poinformował, że prace nad kształtem takiej umowy już trwają. W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami rolników, które poświęcone było wypracowaniu wspólnego stanowiska w tej kwestii.

− Odpowiedzią na oczekiwania producentów żywności są także prace podjęte nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej o strukturze holdingu, na bazie: Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru i rynków hurtowych. Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą uwzględniały zagadnienia wolnego rynku – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Plan dla wsi odpowiedzią na cykliczność kryzysów w branży rolno-spożywczej

We wszystkie omawiane dziś działania wpisuje się, prezentowany od kilku dni Plan Dla Wsi. Minister podkreślił, że daje on polskiej wsi szansę i nadzieję. Jest on reakcją na cykliczność kryzysów w branży rolno-spożywczej.

− Przez lata nie podjęto odpowiednich działań. Widzimy to zarówno my rolnicy, a jestem przecież jednym z Was, jak i Ci którzy obserwują rynek rolny. To znaczy, że dotychczas nie podjęto żadnych działań strategicznych, które by te rynki uregulowały – mówił szef resortu rolnictwa.

Grupy producenckie

Kolejnym sposobem na walkę z niestabilnością rynku i poprawę sytuacji producentów rolnych, o którym wspomniał dziś Jan Krzysztof Ardanowski, jest możliwość łączenia się rolników w grupy producenckie. Minister mocno podkreślił, że będzie wspierał rozwój współpracy gospodarczej w rolnictwie.

Spotkanie miało na celu usystematyzowanie, przeanalizowanie i zarejestrowanie tego wszystkiego, z czym rolnicy zwracają się do rządu.

− Będę dążył do tego, żeby decyzje dotyczące polskiego rolnictwa były nie tylko konsultowane, ale uzgadniane ze światem rolniczym i wspólnie będziemy za nie ponosili odpowiedzialność – zapewnił na koniec dzisiejszego spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…