Prace nad planem strategicznym WPR po 2020 roku

19 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Uczestnicy spotkania Fot. MRiRW

W dniu 18.03.2019 r. w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się spotkanie inicjujące współpracę MRiRW z zespołem zadaniowym utworzonym w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwój Obszarów Wiejskich (DG AGRI) Komisji Europejskiej.

Celem zespołu będzie wspieranie polskiej administracji w przygotowaniu planu strategicznego wspólnej polityki rolnej (WPR) na okres po 2020 roku.

Delegacja KE przybyła w składzie: Ricard Ramon – szef delegacji KE, Mariusz Lęgowski - koordynator ds. „polskiego” zespołu zadaniowego oraz Katarzyna Dyja i Krzysztof Sulima - eksperci DG AGRI, członkowie zespołu. Podobne zespoły zadaniowe utworzono w KE do wspierania każdego z państw członkowskich w przygotowaniu przyszłych planów strategicznych.

 

Plan strategiczny WPR po 2020 roku

Spotkanie otworzył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który podsumował zaangażowanie MRiRW w prowadzone na forum europejskim negocjacje dotyczące reformy WPR. Podziękował gościom za gotowość współpracy i wsparcia polskiej administracji w przygotowaniach do wdrożenia tej reformy. Następnie poinformował, że w MRiRW rozpoczęto już przygotowywania dotyczące opracowania przyszłego planu strategicznego WPR (CAP Plan), a będzie to podstawowy dokument wdrażania przyszłej WPR.

Ricard Ramon podkreślił, że na obecnym etapie negocjacji reformy WPR jest jeszcze sporo obszarów, które są nierozstrzygnięte (poczynając od kwestii budżetowych), co rodzi wiele niepewności. Mimo to już na tym etapie możliwe jest przeprowadzenie prac analitycznych niezbędnych dla określenia potrzeb. Dlatego docenia, że Polska już podjęła działania konieczne do opracowania przyszłego planu strategicznego. Podkreślił, że nowy model wdrażania diametralnie zmienia podejście do współpracy KE z państwem członkowskim już na etapie programowania sposobu realizacji WPR na poziomie krajowym.

 

Kompleksowy plan wsparcia ze strony państw członkowskich

Kluczowym elementem realizacji WPR na poziomie krajowym będzie plan strategiczny, na którym opierać się będzie nowy model wdrażania WPR. Każde państwo członkowskie będzie przygotowywać kompleksowy plan wsparcia, w którym zaprogramowane będzie wdrożenie instrumentów obu filarów WPR: płatności bezpośrednich, tzw. programów sektorowych (przeniesionych ze wspólnej organizacji rynków, np. wsparcie sektora owoców i warzyw, sektora pszczelarskiego) oraz instrumentów rozwoju obszarów wiejskich. Każdy plan strategiczny ma obejmować: ocenę potrzeb, strategię interwencji, opis elementów wspólnych dla kilku interwencji, opis płatności bezpośrednich i interwencji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich określonych w strategii, opis programów sektorowych i ich interwencje, plan finansowy, opis struktur zarządzania i koordynacji, ocenę uwarunkowań ex-ante.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…