Polska chce korzystać z amerykańskich rozwiązań do analizy satelitarnej w rolnictwie

09 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Polska już w chwili obecnej korzysta z rozwiązań firmy Maxar Technologies

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej firmy Maxar Technologies, w celu omówienia możliwości wykorzystania zasobów satelitarnych w polskim rolnictwie.

Rozmowy koncentrowały się wokół praktycznego wykorzystania obrazowań satelitarnych do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne. Kolejną poruszaną kwestią było projektowanie nawodnień terenów uprawnych oraz badanie kwasowości gleby w oparciu o metadane pochodzące z obrazowań wysokich rozdzielczości.

Efektem rozmów będą warsztaty przeznaczone dla ekspertów, podczas których zostaną zaprezentowane szczegółowe propozycje opracowane przez firmę Maxar. Zostaną one zorganizowane w najbliższym czasie.

Duże doświadczenie firmy Maxar Technologies w zakresie teledetekcji
Maxar Technologies to grupa, w skład której wchodzą następujące spółki: Digital Globe, MDA, SSL, Radiant Solutions. Maxar Technologies to 60 lat doświadczenia w branży kosmicznej. Największy dostawca zobrazowań wysokich rozdzielczości rządu Stanów Zjednoczonych zarówno w sektorze wojskowym/wywiadowczym (Narodowa Agencja Wywiadu Kosmicznego - National Geospatial Intelligence Agency, Siły Specjalne i inne) oraz cywilnym, na potrzeby m.in. Departamentu Rolnictwa USA oraz Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego FEMA.

Maxar Technologies, jako jedyna spółka na świecie dostarcza zobrazowania o rozdzielczości 30 cm. Posiada własną konstelację satelit geostacjonarnych: Ikonos, QucikBird, GeoEye1, WorldView1, WorldView2, WorldView3, WorldView4. Każdego dnia satelity fotogrfują powierzchnię 3 mln km2 Ziemi, a 18-letnie archiwum zawiera ponad 110 Petabajtów danych w postaci zobrazowań. W 2021 roku Maxar wyniesienie na orbitę kolejne 6 satelit z konstelacji Legion, w kolejnych latach konstelację Ranger. Z usługi i rozwiązań Maxar Technologies korzystają agencje rządowe, wojska NATO i służby całego świata (z wyłączeniem Chin, Federacji Rosyjskiej oraz innych państw, znajdujących się na listach zastrzeżonych rządu USA).

Polska już w chwili obecnej korzysta z rozwiązań firmy. Od 2017 roku, za pośrednictwem spółki Allies – przedstawiciela Maxar na Polskę, dostarczane są narzędzia i zobrazowania na rzecz Sił Zbrojnych RP, Wojsk Specjalnych oraz służb specjalnych​.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…