Eksport polskich zbóż wzrasta - ceny skupu na stałym poziomie

01 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 

W większości kraju żniwa dobiegły już końca, jedynie w północnej części do zbioru pozostało ok. 30 % zbóż. Ceny zakupu utrzymują się na poziomie znacznie wyższym niż przed rokiem.

Minister rolnictwa poinformował o tym, że skup zbóż przebiega sprawnie, a ziarno w większości kraju jest na ogół suche i dobrej jakości.

Terenowe oddziały Agencji Rynku Rolnego przekazały informacje, że żniwa w zdecydowanej większości województw w Polsce zakończyły się lub dobiegają końca. Wyjątkiem jest północna część kraju (woj. zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie), gdzie z uwagi na trudne warunki pogodowe (opady, wichury, burze) do zbiór się opóźnia.

Wysokość tegorocznych zbiorów

Zgodnie z wstępnymi szacunkami GUS wysokość tegorocznych zbiorów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy) wyniesie 27,5 mln t – o ok. 8% więcej niż w 2016 roku. Szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż wyniosła 7,0 mln ha tj. o niecałe 3% więcej niż w 2016 r. Również plony mogą być wyższe od ubiegłorocznych o 3% i wynieść 3,9 t/ha.

- Polska w ostatnim okresie stała się znaczącym unijnym eksporterem zbóż, głównie pszenicy i skutecznie konkuruje z innymi eksporterami o rynki krajów trzecich – podkreślił szef resortu dodając, że – eksport zboża z Polski w sezonie 2016/2017 był o 50% większy w porównaniu do średniej z lat 2011-2015, a eksport samej pszenicy był o 60% większy niż w latach 2011-2015.

Polska umacnia swoją pozycję na rynkach zbytu w krajach UE, Arabii Saudyjskiej, Algierii. Polityka eksportowa nastawiona jest także na pozyskiwanie nowych rynków zbytu.

Jednocześnie dostawy zbóż z tegorocznych zbiorów przyczyniły się do spadku cen w okresie żniw. Ceny zakupu zbóż utrzymują się jednak na poziomie znacznie wyższym niż przed rokiem.

Krajowe ceny skupu

Wg bieżącego notowania zakłady zbożowe objęte monitoringiem MRiRW:

   za pszenicę konsumpcyjną płaciły średnio 638 zł/t – o 3,6% więcej niż przed rokiem,

   za żyto konsumpcyjne – 541 zł/t – o 11,2% więcej niż przed rokiem,

   za kukurydzę742 zł/t – o 11% więcej niż przed rokiem.

Cena kukurydzy w Polsce była wyższa niż średnia cena kukurydzy dla UE. Ceny pszenicy i żyta były nieco niższe od średnich cen w UE.

W sezonie 2016/2017 znacznie wzrósł eksport polskiej kukurydzy. Wyniósł on blisko 2 mln ton, tj. ok. 3,5 razy więcej niż w sezonie poprzednim.

Minister Jurgiel zwrócił uwagę, że wielokrotnie postulował na forum unijnym o zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż mając na uwadze potrzebę poprawy warunków gospodarowania krajowych producentów zbóż. Z dniem 8 sierpnia 2017 r. Komisja Europejska zwiększyła poziom ochrony celnej dla żyta, kukurydzy i ziarna sorgo (importowanych poza kontyngentami – 5,16 EUR/tonę), zmieniając tym samym utrzymywane od jesieni 2014 r. zerowe stawki celne w przywozie do UE wyżej wymienionych zbóż. Poinformował także, że zabiegamy również o podniesienie ceny interwencyjnej zbóż w celu zwiększenia efektywności mechanizmu interwencji na tym rynku.

Źródło: MRiRW

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…