XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej - rozmowy o polskim mleku z Hoganem

22 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. MRiRW

W dniach 18-20 października 2017 r. w Serocku odbyło się XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w którym wziął udział m.in. komisarz UE Phil Hogan.

Na Forum szeroko dyskutowano na temat aktualnej sytuacji na unijnym rynku mleka oraz modernizacji i uproszczeniu WPR.

Minister Jurgiel zapewnił, że dla niego osobiście i dla rządu sprawy polskiej wsi, rolnictwa, a w tym także mleczarstwa mają ogromne znaczenie. Polscy producenci oraz przetwórcy mleka sytuację na tym rynku oceniają pozytywnie. Sektor mleczarski potrzebuje jednak stałego monitorowania, reagowania na sytuacje kryzysowe i wsparcia z budżetu unijnego oraz krajowego.

Ze względu na istotne znaczenie sektora mleczarskiego, podejmujemy szereg instrumentów wspierających ten sektor, w tym bezpośrednio producentów mleka. Głównymi instrumentami w ramach PROW 2014-2020 są: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Tworzenie grup i organizacji producentów”, „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.

Uczestniczący w XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej komisarz UE Phil Hogan zauważył, że w Polsce jest ponad 130 tys. producentów nabiału.

- To daje waszemu krajowi drugie miejsce w całej UE. Większość z nich, to rodzinne gospodarstwa. Dorastałem na takiej farmie, więc wiem, jak ważny jest silny i dobrze działający sektor mleczarski dla społeczeństwa – podkreślił komisarz.

 

Foto 5

 

Komisarz Hogan wyraził chęć zapewnienia producentom mleka właściwych narzędzi, aby w najbliższych latach mogli skutecznie konkurować na rynku i odnosić sukcesy.

- Obecna sytuacja na rynku mleka jest dobra. Musimy być jednak czujni, gdyż mamy bardzo duże zapasy odtłuszczonego mleka w proszku – powiedział komisarz i podkreślił, że te zapasy trzeba będzie upłynnić, jednak w taki sposób, aby nie przyczynić się do destabilizacji rynku.

Komisarz poinformował o intensywnych pracach KE dotyczących przyszłości WPR. W planach jest utworzenie szeregu nowych możliwości związanych z eksportem produktów za granicę.

- W celu sprostania rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu musimy uprościć i zmodernizować WPR – powiedział komisarz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…