Danuta Lebioda wiceprzewodniczącą Komisji Kobiet Copa

23 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. KRIR

W dniu 20 października 2017 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet Copa. Pierwszą wiceprzewodniczącą została wybrana Danuta Lebioda.

Pani Danuta Lebioda wzięła udział w spotkaniu z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pełni funkcję Przewodniczącej Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

Na spotkaniu poza szeroko omawianą pozycją kobiet w rolnictwie,  odbyły się także wybory do Prezydencji Komisji Kobiet. Na stanowisko przewodniczącej Komisji Kobiet Sekretariat Copa-Cogeca otrzymał dwie kandydatury: Pani Lotty Folkesson ze szwedzkiej organizacji (LRF) oraz Pani Margit Batthyány-Schmidt z Węgierskich Izb Rolniczych (HCA). Pani Lotta Folkesson wygrała wybory z 65 głosami wobec 29 głosów, które otrzymała Pani Margit Batthyány-Schmidt. Kolejna tura wyborów dotyczyła stanowisk pierwszej i drugiej wiceprzewodniczącej Komisji Kobiet Copa. Sekretariat otrzymał następujące kandydatury: Pani Danuta Lebioda z Polski (KRIR), Pani Francesca Gironi z Włoch (Coldiretti) i Pani Willemien Koning-Hoeve z Holandii (LTO).

Każda z kandydujących Pań miała 2 minuty na przedstawienie swojej osoby. Pani Danuta Lebioda przedstawiając się podkreśliła, że urodziła się i zamieszkiwała na maleńkiej wsi. Przez ponad 20 lat prowadziła gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Obecnie gospodarstwo prowadzone jest przez córki gdzie ona jest doradcą. Odnośnie działalności na rzecz kobiet wiejskich nadmieniła, że była inicjatorką pierwszego spotkanie kobiet – rolniczek, członkiń Wojewódzkich Izb Rolniczych na szczeblu krajowym, które odbyło się w styczniu 1998 roku. Swój wkład w nową Prezydencję Komisji Kobiet opisała zwracając uwagę na potrzebę zwiększenia działań na rzecz kobiet na obszarach wiejskich oraz na niezbędne wzmacnianie i otwieranie nowych możliwości w ramach wymiany pokoleń tak aby wiedza i doświadczenie starszych pokoleń było przekazywane tym młodszym w szczególności kobietom.

W wyniku wyborów Pani Danuta Lebioda została pierwszą wiceprzewodniczącą z 35 głosami, Pani Francesca Gironi z 34 głosami została drugą wice-przewodniczącą. Pani Willemien Koning-Hoeve otrzymała 29 głosów.

Potrzeby kobiet na obszarach wiejskich nie są szeroko znane. Jak wiadomo infrastruktura, usługi zdrowotne i transport są wśród potrzeb, które najczęściej są przedstawiane. Brakuje odrębnych programów dla kobiet na wsi, trudno bowiem jest uzasadnić taką specyficzną potrzebę. A tych potrzeb jest wiele, na przykład praca w ramach transferu wiedzy, działania w sieci w celu przekazywania doświadczenia z pokolenia na pokolenie od babci poprzez matki i dzieci, tak aby kobiety chciały zostać na wsi, żeby miały motywację. Potrzebne jest większe wsparcie dla kobiet rolniczek i szerzej dla kobiet na obszarach wiejskich - podkreśliła w swoim przemówieniu Pani Danuta Lebioda.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…