Zmowa cenowa na rynku kukurydzy

06 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zarząd KRIR zwrócił się do Pana Ministra podjęcie odpowiednich działań w związku z niskimi cenami kukurydzy Fot. zycierolnika.pl

Samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej oraz zawiadomienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o możliwej zmowie cenowej. 

Sytuacja obserwowana na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30% podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15%.

Rolnicy biorą pod uwagę konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie zostały dotknięte klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…