Chwościk wciąż zagraża plantacjom buraka cukrowego

25 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Skuteczność walki z chwościkiem zależna jest od terminu wykonania zabiegu Fot. Südzucker Polska S.A.

Chwościk jest nadal jedną z ważniejszych chorób grzybowych w uprawie buraka cukrowego. Na plantacjach pojawia się już od kilkudziesięciu lat, ale nadal nie wszyscy plantatorzy zdają sobie sprawę, jak dużym jest zagrożeniem. W efekcie końcowym obniża końcowy plon buraków nawet do 40% oraz przyczynia się do zmniejszenia cukru w korzeniach.

- Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi chwościka jest wysoka temperatura i duży poziom wilgotności gleby, a z takimi właśnie warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia w ostatnich dniach. Choroba ta jest w stanie błyskawicznie opanować całą plantację – przypominają doradcy Südzucker Polska S.A.

Jak rozpoznać chwościka?
Początkowym objawem pojawienia się chwościka są występujące na liściu niewielkie brunatnoszare plamy o średnicy 2-5 mm, otoczone czerwoną lub brunatną obwódką. We wczesnej fazie choroba atakuje starsze liście, stopniowo przenosząc się na młodsze.

Roślina, energię potrzebną do odbudowy rozety liściowej, czerpie z cukru zgromadzonego w korzeniach, obniżając jego zawartość, tworzy się stożkowa główka, która dodatkowo utrudnia zbiór.

 

Pora występowania chwościka
W ostatnich latach pierwsze symptomy porażenia chwościkiem można było zaobserwować na przełomie czerwca i lipca, dlatego ważne jest aby często monitorować plantację.
Doradcy Südzucker Polska S.A. alarmują, że po przekroczeniu progu szkodliwości, należy bezwzględnie wykonać oprysk zalecanym fungicydem.

 Progi szkodliwości

Terminy ich obowiązywania

do 1% liści z pierwszymi objawami

do 5 sierpnia

1-15% porażonych liści

od 6 do 15 sierpnia

45% porażonych liści

po 16 sierpnia


Skuteczność walki z chwościkiem  zależna jest od terminu wykonania zabiegu, (szczególnie pierwszego), ilości i jakości wody, warunków atmosferycznych w trakcie zabiegu oraz rodzaju zastosowanej substancji aktywnej z uwzględnieniem odporności patogena - szczególnie na strobilurynę.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: Südzucker Polska S.A.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…