Rolnicy będą likwidować produkcję trzody chlewnej?

10 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Eksport wieprzowiny z UE będzie zależał od rozwoju sytuacji z ASF w Niemczech

W najbliższych miesiącach niestety branżę czeka redukcja pogłowia świń związana z niskimi cenami skupu i brakiem opłacalności produkcji –  czytamy w prognozach rozwoju branży mięsnej przygotowanej przez Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Zgodnie z szacunkami KZP-PTCH pod koniec 2021 roku krajowe pogłowie trzody chlewnej może wynieść 10,5 mln szt. (- 7% r/r). Problem może stanowić wysoka podaż wieprzowiny w UE w pierwszym półroczu 2021 roku, która będzie wywierać presję na cenach skupu żywca. Znacząca poprawa sytuacji rynkowej spodziewana jest w drugiej połowie przyszłego roku.

zmiany w poglowiu

- Sezon wakacyjny w przyszłym roku może dać znaczący impuls do wzrostu popytu na produkty wieprzowe, a tym samym poprawić opłacalność całej branży – informuje Zwiazek.

Czytaj również >> Czy na rynku trzody chlewnej może być jeszcze gorzej? Ceny są najniższe od kilku lat

Dalszy rozwój eksportu wieprzowiny z UE będzie zależał od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać ASF w Niemczech oraz czy uda się przekonać partnerów handlowych z Azji do stosowania regionalizacji ASF. Postępująca odbudowa produkcji wieprzowiny w Chinach może przyczynić się do spadku unijnego eksportu w 2021 roku nawet o 10%.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…