Usługi utylizacyjne w 2021 r. będzie świadczyć 10 firm

21 styczeń 2021
(0 Głosów)
Autor 
Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia fot. zycierolnika.pl

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowy z 10 firmami na świadczenie usług związanych z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich w 2021 r.

Pomoc ARiMR polega na pokryciu za rolników w całości lub części kosztów obejmujących zbiór, transport i unieszkodliwienie padłych zwierząt gospodarskich.

Pomoc udzielana przez ARiMR na pokrycie kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich jest jedną z form tzw. pomocy krajowej, w całości finansowanej z budżetu krajowego.

Tegoroczne zasady korzystania z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji nie ulegają zmianie w stosunku do lat ubiegłych - zmieniły się jedynie kategorie wagowe świń: w miejsce dotychczasowych czterech zostały wprowadzone dwie - do 50 kg i powyżej 50 kg.

Pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

 

Wysokość wsparcia zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia.

Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE - gąbczaste zwyrodnienie mózgu).

Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% poniesionych przez producenta rolnego kosztów. W przypadku rolników będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT.

Czytaj także: Utylizacja tuczników w USA rozwiązaniem problemu z nadprodukcją żywca i niskimi cenami w skupie?

 

Usługi utylizacyjne, do których dopłaca Agencja, świadczą w 2021 roku następujące firmy:

Eko - Stok Sp. z o.o.,

Energoutil Sp. z o.o.,

Jasta Sp. z o.o.,

PP-H Hetman Sp. z o.o.,

PPP Bacutil Sp. J.,

Promarol-Plus Sp. z o.o.,

Saria Polska Sp. z o.o.,

Struga S.A.,

ZP-H Rakowscy Sp. J.,

ZR-P "Farmutil HS" S.A.

 

 

Źródło: ARiMR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…