Europejski rynek warzyw i owoców mocno odczuł rosyjskie embargo

26 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Europejski rynek warzyw i owoców bardzo mocno odczuł embargo wprowadzone przez Rosję w sierpniu 2014 r. Znalezienie nowych rynków zbytu nie jest zadaniem łatwym. Trwa też dłużej niż przypuszczano.

W dniach 21 i 22 września 2017 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca. Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentował Prezes, Wiktor Szmulewicz. Sekretariat przedstawił informacje na temat aktualnej sytuacji rynkowej w Europie.

Rynek warzyw i owoców w trudnej sytuacji

Wielkość i wartość eksportu w sektorze warzyw i owoców nie była w stanie pokryć utraty rynku rosyjskiego po sierpniu 2014 r. W UE odczuwalna jest coraz większa konkurencja . W niektórych branżach eksport zwiększył się w latach 2014-2015. Jednak wydaje się, że okres 2015-2016 będzie trudniejszy ze względu na spowolnienie światowej gospodarki i ceny ropy naftowej, a także większą niestabilność polityczną.

Tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia obowiązywały do końca czerwca 2017 r. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie nadzwyczajnych środków wsparcia dla wieloletnich owoców o rok.

Sytuacja na rynku jabłek i gruszek

Z tablicy wskaźników DG AGRI z maja 2017 r. wynika, że sytuacja jest najbardziej tragiczna w sektorze jabłek. Średnie ceny w UE w maju wyniosły 53 €/100 kg, co stanowi jedynie 92% pięcioletniej średniej za lipiec. Eksport 14 000 ton jabłek do USA mógłby być dozwolony na początku roku gospodarczego 2017/2018 jednak nie zastąpi on rosyjskiego rynku. Kwestia ta zmogła zostać poruszona przez pana Andriukaitisa i pana Perdue w Waszyngtonie 19 czerwca 2017 r. Aczkolwiek, w 2017 r. plony jabłek powinny być dużo niższe niż w 2016 r. ze względu na kiepskie warunki meteorologiczne na wiosnę (mróz, chłód, nawet śnieg, deszcz i grad). Produkcja jabłek została poważnie dotknięta w Belgii, Holandii, Włoszech, Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Łotwie i na Węgrzech. Zgodnie z szacunkami WAPA, produkcja jabłek w UE powinna osiągnąć poziom 9,4 mln ton w porównaniu do 12 mln ton, która to ilość stanowi średnią z ostatnich trzech lat (-21 % 2017/2016). Produkcja gruszek osiągnęła poziom 2,2 mln ton (-1 % 2017/2016).

Ceny za wycofanie poszły w górę na początku czerwca 2017 r. z wyjątkiem pomidorów letnich i owoców cytrusowych wraz z publikacją rozporządzeń wtórnych obejmujących system wsparcia dla sektora warzyw i owoców w ramach jednolitej WOR (rozporządzenie (UE) nr 2017/892 i rozporządzenie (UE) nr 2017/891). Jest to pozytywny rozwój sytuacji, gdyż w ten sposób ustalono minimalne ceny na rynku - informuje KRIR.

Rynek pomidorów

Średnia cena pomidorów w UE w kwietniu wyniosła 134 €/100 kg, co stanowi 145 % pięcioletniej średniej. Aczkolwiek, ceny w Hiszpanii i Holandii w kwietniu były niższe od średniej unijnej. Na spotkaniu GREX, eksperci wyrazili zadowolenie z sytuacji na rynku pomidorów w kampanii 2016-2017.

Brzoskwinie, nektaryny i morele ..

W odniesieniu do prognoz dla owoców pestkowych, zdaniem Europech całkowita produkcja (brzoskwinie, nektarynki, morele) powinna wzrosnąć o 8% w stosunku do pięcioletniej średniej (2011-2015) i osiągnąć poziom 3,9 mln ton. Oprócz rosyjskiego embarga, Białoruś 1 lipca 2017 r. wprowadziła środki SPS. Poziom zapasów jest wysoki w krajach produkujących owoce, a zbiory jeszcze się nie zakończyły. By zapobiec kryzysowi na rynku, Komisja zaproponowała zmianę pułapów wycofywania ustanowionych w rozporządzeniu w sprawie tymczasowych nadzwyczajnych środków i ich potrojenie od 3 sierpnia br. Publikacja w Dzienniku Urzędowym jest planowana na 9 września br.

Rosja rozważa zniesienie embarga dla tureckich pomidorów w październiku.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…