Jabłka droższe, a warzywa gorszej jakości niż rok temu

16 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Trudności ze zbiorem i przechowywaniem powodują, że większość warzyw jest w tym roku droższa

Niekorzystne warunki atmosferyczne w zeszłym roku spowodowały, że zebrane warzywa są gorszej jakości. Ceny niektórych gatunków jabłek są aż dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku.

- W ocenie analityków GUS ubiegłoroczna produkcja jabłek w porównaniu z 2016 rokiem jest ponad 30% niższa czyli o 1 milion ton. Problemem jest także gorsza jakość owoców, co znacznie utrudni przechowywanie. Warunki agrometeorologiczne sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a owoce nierzadko były zniekształcone przez gradobicia. Sadownicy obawiają się sporych strat w przechowywaniu. Już dziś obserwuje się, że pochodzące z tradycyjnych przechowalni jabłka dość szybko się psują. Po jakościowo dobre owoce sięga się do chłodni z kontrolowaną atmosferą, a te są droższe od tych pochodzących z tradycyjnych przechowalni - informuje hurtownia warzyw i owoców Bronisze. .

 

Niektóre odmiany jabłek dwa razy droższe

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach niektóre odmiany jabłek takie jak Szara Renta/Boskop, Cortland czy Lobo sprzedawane są w cenie mandarynek czyli od 3,5 do 4,5 zł za kilogram. Inne odmiany takie jak np. Ligol czy Golden Delicius sprzedawane są w cenie około 2 zł 33 groszy za kilogram, co oznacza dwukrotny wzrost ceny w porównaniu z ceną sprzed roku czyli z początku stycznia 2017, ale wtedy owoce pochodziły ze zbiorów 2016 roku (opakowania po 15 kg). Champion jest droższy nawet o 120%. Jabłka będą jeszcze droższe, zapowiadają sadownicy, bowiem dobrych jakościowo jabłek, które przechowają się do przednówka jest mało.

Gorsza jakość warzyw

GUS opublikował dane, z których wynika, że warzyw w 2017 roku zebraliśmy tyle samo co rok wcześnie, ale niekorzystne warunki meteorologiczne wpłynęły na gorszą jakość warzyw. Dotyczy to m.in. cebuli, kapusty i warzyw korzeniowych. Trudności ze zbiorem i przechowywaniem powodują, że większość warzyw jest w tym roku droższa w porównaniu do cen ze stycznia 2017 (zbiory 2016 roku).

- W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach cebula biała sprzedawana jest w cenie od 50 groszy do 80 groszy za kilogram to o 40% drożej niż rok temu. Marchew, która teraz kosztuje od 60 groszy do 1,2 złotego za kilogram jest o 1/3 droższa w porównaniu z ceną w styczniu 2017 roku, i wykazuje tendencję wzrostową. Pietruszka jest o 2/3 droższa, kosztuje od 3 do 4 zł za kilogram. Ziemniaki tanie, ale droższe niż rok temu, od 40 groszy do 55 groszy za kilogram, w ofercie hurtowej (worki po 15 kg). W ofercie są także sprowadzone z Belgii ziemniaki „stare” w cenie 50 -70 groszy za kilogram. W ofercie są już dostępne młode ziemniaki z Francji i Cypru od 2,5 zł za kilogram (francuskie) do 3,5 zł /kg (cypryjskie), opakowania 10 i 20 kg - informują Bronisze.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…