Prognozy dla produkcji jęczmienia

08 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego w kwietniu wyniosła 808 zł/t, co oznacza, że w ciągu miesiąca obniżyła się o 3 zł/t

Powierzchnia zasiewów jęczmienia ozimego według GUS przekroczyła 0,2 mln ha (2018 r.: 0,215 mln ha). Zdaniem KE całkowita powierzchnia zasiewów jęczmienia w Polsce może wynieść 0,93 mln ha. Po uwzględnieniu prognozowanych plonów jęczmienia, całkowita produkcja może wynieść 3,4 mln t – czytamy w Raporcie ING Bank Śląski.

Polski eksport jęczmienie rośnie
Według wstępnych danych podawanych przez MRiRW eksport jęczmienia w okresie od lipca do końca lutego wyniósł ponad 123 tys. t, tj. był o 56 tys. t większy niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu. Import wyniósł 90 tys. t, tj. był o prawie 58 tys. mniejszy.

Na przyszły sezon KE przewiduje, że całkowity eksport jęczmienia z UE ma wzrosnąć o 9% i osiągnąć wynik 8,8 mln t.

 

Zapasy jęczmienia na świecie i w Unii Europejskiej
Po rewizji bilansów jęczmienia światowe zapasy tego zboża szacowane na koniec bieżącego sezonu mają wynieść 16,8 mln t, natomiast prognozowane zapasy na koniec przyszłego sezonu mogą wynieść już 20,1 mln t.

Zapasy jęczmienia w UE na koniec bieżącego sezonu mają wynieść 6,1 mln t mimo mniejszej w bieżącym sezonie podaży tego zboża (zapasy + zbiory + import) o 4 mln t w stosunku do ubiegłego sezonu. Na ten wynik miał wpływ mniejszy poziom zużycia i eksportu. W przyszłym sezonie przewidywany jest wzrost zapasów końcowych do poziomu prawie 8,5 mln t.

 

Zużycie jęczmienia na świecie i w Unii Europejskiej

Światowe zużycie jęczmienia w bieżącym sezonie ma wynieść według szacunków USDA 142 mln t, a w przyszłym sezonie 150 mln t. Oznacza to, że zużycie jęczmienia będzie pierwszy raz po trzech sezonach mniejsze niż poziom produkcji. Według przewidywań USDA w przyszłym sezonie w UE zużycie ma zwiększyć się z 52 mln t w obecnym sezonie do 55,2 mln t przyszłym. Jest to największy wolumenowo przyrost w stosunku do pozostałych rynków. W Rosji przyrost ma wynieść 0,2 mln t do poziomu 12,4 mln t, Chinach 0,7 mln t do poziomu 9 mln t.

Zużycie jęczmienia w UE w bieżącym sezonie może wynieść 47 mln t, natomiast KE prognozuje, że w przyszłym sezonie może wzrosnąć do 50 mln t – dzięki wzrostowi o 3 mln t zużycia na cele paszowe.

Źródło: Raporty AGRO ING

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…