Uprawa rzepaku w technologii Clearfield

08 czerwiec 2021
(0 Głosów)
Autor 
Zagrożeniem w uprawie rzepaku są samosiewy fot. zycierolnika.pl

Uprawa rzepaku staje się coraz bardziej techniczna. Oferta odmian jest bardzo zróżnicowana. Na rentowność produkcji wpływa wiele czynników.

Istotnym jest wybór technologii produkcji. Rolnicy, którzy zdecydowali się na uprawę rzepaku w technologii Clearfield mają do wyboru coraz więcej odmian, których poziom plonowania nie ustępuje plenności konwencjonalnym hybrydom. W procesie ich hodowli selekcjonuje się coraz więcej pożądanych cech użytkowych.

 

Poważnym problemem dla producentów rzepaku jest utrzymanie plantacji wolnej od chwastów w początkowym okresie wegetacji. Niepożądane na polu rośliny rozwijają się intensywnej niż siewki. Stanowią dla młodych roślin poważną konkurencję. Zacieniają młode rośliny, ograniczają im pobór wody i składników pokarmowych.

 

Niezwalczone jesienią chwasty są trudne do wyeliminowania po wiosennym wznowieniu wegetacji. Dodatkowo sprzyjają też żerowaniu szkodników i rozwojowi chorób grzybowych. Zachwaszczona plantacja charakteryzuje się większą podatnością na wymarzanie.

 

Kolejnym zagrożeniem w uprawie rzepaku są samosiewy.

 

Technologia Clearfield jest odpowiedzią na te zagrożenia. Zapewnia efektywną ochronę przed chwastami z rodziny krzyżowych, do których zalicza się również rzepak, a także skutecznie radzi sobie z pozostałymi, trudnymi do zwalczenia niepożądanymi na polu roślinami.

Dodatkowo umożliwia elastyczny wybór terminu stosowania, działa wydajnie w różnych warunkach pogodowych. Zapewnia bezpieczeństwo roślinom rzepaku. Oszczędza czas i nakłady.

Technologia ta to system, który łączy najwyżej plonujące odmiany mieszańcowe rzepaku posiadające tolerancję na imazamox z herbicydem zawierającym tę substancję aktywną.

Takie preparaty zwalczają szerokie spektrum chwastów i kontrolują samosiewy zbóż. Dodatkową zaletą stosowania tego systemu jest uniezależnienie terminu wykonania zabiegu od warunków atmosferycznych.

 

Atutem jest także wygodne i bardzo szerokie okno aplikacji. Termin wykonania zabiegu herbicydem zależy od fazy rozwojowej chwastów, a nie rzepaku. Optymalne jest stadium 2-4 liści chwastów.

 

Czytaj także >>  Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2021r.

Metoda ta stopniowo poszerza grono swoich zwolenników. Wybierają ją producenci, którzy poszukują prostych, skutecznych sposobów uprawy, a przy tym nie generujących wysokich nakładów na walkę z samosiewami.

 

Z roku na rok poszerza się też oferta odmian przeznaczonych do uprawy w tej technologii. Hybrydy stosowane w tym systemie zostały wyhodowane metodami tradycyjnymi. Są to odmiany wysoko plonujące, o wysokiej zimotrwałości, przetestowane w polskich warunkach. Odmiany polecane do stosowania w tej nowatorskiej technologii mają w nazwie handlowej rozszerzenie CL.

 

Odmiany dedykowane do uprawy w tym innowacyjnym systemie niczym nie odbiegają od tych przeznaczonych to tradycyjnych technologii.

 

Z całą pewnością opracowanie technologii Clearfield było przełomem w uprawie rzepaku. Jednak skromny wybór odmian, które nadawały się do tego system powodował, iż liczba stosujących go plantatorów była dość ograniczona. Teraz, dzięki bogatej ofercie firm nasiennych i dostępności wielu nowoczesnych, plennych odmian ma szansę zyskać nowych zwolenników.

 

 

Anna Rogowska

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…